6 grudnia 2021

KNAF

prawdziwa energia

Żywienie zbiorowe

Żywienie zbiorowe, co to znaczy? To pojęcie określające miejsca, w których możemy zamówić jedzenie to wszelkiego rodzaju bary, restauracje, stołówki.

To właśnie w nich kucharz lub kucharze przygotowują potrawy dla sporej społeczności.

W restauracjach dania są (a na pewno powinny być) przygotowywane na bieżąco w zależności od tego, co będą zamawiać klienci, jeśli chodzi o stołówki to dania przygotowywane w kilku wersjach, z których to klient ma możliwość wyboru.

W takich miejscach często posiłki przygotowywane są wcześniej, ponieważ menu w danym dniu i tak nie ulegnie już zmianie.

Żywienie zbiorowe to zbiorowa odpowiedzialność swego rodzaju.

To, co zostaje nam podane do spożycia powinno być świeże z zachowaniem higieny i zasad estetycznych, a czasem nawet etycznych.

Kucharz i właściciel miejsca, w którym jemy odpowiada za to, że spożywane przez nas pokarmy muszą być przygotowane rzetelnie, jeśli okazałoby się, że coś było nieświeże a klient przez to doznał jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu wówczas miejsce to sprawdzają odpowiednie urzędy z sanepidem na czele.

Żywienie zbiorowe to również wyżywienie dla dzieci w szkołach tam również przygotowywane są posiłki dla wielu osób i muszą być zachowane wszelkie zasady coraz częściej w szkołach nie gotują jak kiedyś kucharki, lecz posiłki zamawiane są z cateringu, który dostarcza gotowe posiłki już do szkół teoretycznie mniej ekonomiczne, ale przez wzgląd na coraz mniejszą ilość dzieci korzystających ze szkolnych stołówek to najrozsądniejsze rozwiązanie.