21 września 2023

KNAF

prawdziwa energia

Porządki wiosenne

Okres wiosenny wielu z nas kojarzy się z porządkami. Istnieje nawet w języku potocznym sformułowanie „wiosenne porządki”, które często tłumaczymy sobie jako idealny moment, aby doprowadzić do ładu nasze domy. Nie ma przeszkód, aby tak zinterpretować ów termin, jednak ma on nieco inne źródła.

Wywodzi się on z porządków, których tradycyjnie dokonywało się w ogrodzie po zimie – wciąż są one praktykowane przez każdego szanującego się ogrodnika. Zima ma to do siebie, że zostawia po sobie sporo bałaganu nie tylko na ulicach, ale również w ogrodach. Zadaniem gospodarza każdego takiego miejsca jest te ślady zimy usunąć.

Kiedy tak się stanie, można na poważnie zastanowić się, jak urządzić ogród na wiosnę i jak ma on wyglądać przez najbliższe ciepłe miesiące. Niektórzy właściciele nie boją się sporej rotacji w zakresie uprawianych okazów, dlatego właśnie sadzą i sieją co roku inne rośliny, aby ich ogród był dynamiczny i pełen różnorodnych form życia. Po doprowadzeniu go do porządku można śmiało puścić wodze fantazji.