Październik – w oczekiwaniu na pierwsze mrozy

Październik jest zatem najlepszym momentem na ochronę wszystkich letnich roślin i przygotowanie całego ogrodu na zimę. W pierwszej kolejności należy schować kwiaty egzotyczne oraz te, które nie lubią chłodów. Jednak jest to także ostatni moment na wsadzenie kwiatów jednorocznych, które wyrosną wczesną wiosną. Sadzenie drzew oraz krzewów ozdobnych możemy jeszcze przeprowadzić zanim wystąpią przymrozki.

Skoro o przymrozkach mowa to właśnie w październiku należy stopniowo obsypywać rośliny, które są wrażliwe na zimno. Czynność tą wykonujemy u nasady krzewu wykorzystując do tego korę, albo ziemie. Jeżeli dysponujemy trocinami można również je zastosować. Dobrym i skutecznym sposobem jest także agrowłóknina oraz styropian, jednak tego typu otulinę stosujemy przed przymrozkami.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku, gdy mamy żywe choinki i inne iglaki. Drzewa te cechuje większa tolerancja na zimno przez co nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

Poza tym październik to ostatni miesiąc, kiedy kosimy trawnik, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej wysokości, zatem kosiarka może zostać wyczyszczona i schowana na przyszły rok.