Nawożenie roślin

Kiedy mówimy o zabiegach pielęgnacyjnych w ogrodzie, mamy na myśli przede wszystkim podlewanie. Jednak trawa i kwiaty do prawidłowego rozwoju potrzebują nie tylko wody, ale również substancji odżywczych, które pobierają z gleby. Dlatego przynajmniej raz w roku trzeba podłoże wzbogacić odpowiednią ilością składników odżywczych poprzez nawożenie.

Możemy wybierać spośród nawozów mineralnych i organicznych. Nawozy mineralne dostarczą naszym roślinom substancji pokarmowych, nie wpłyną jednak na poprawę jakości samej gleby. Dlatego stosując nawozy mineralne nie należy rezygnować ze stosowania nawozów organicznych.

Jeśli chcemy zadbać o konkretny gatunek, z pewnością znajdziemy wśród nawozów mineralnych produkt specjalistyczny, dedykowany konkretnej grupie roślin. Jeżeli jednak w ogrodzie stawiamy na różnorodność – lepiej sięgnąć po wieloskładnikowy bądź wolno działający produkt uniwersalny. Najlepszym nawozem organicznym jest niewątpliwie kompost.

Dostarcza roślinom wszystkich niezbędnych minerałów, a ponadto zawiera próchnicę, która poprawia strukturę gleby. Dobrze jest więc pomyśleć o stworzeniu w ogrodzie własnego kompostownika. Próchnicy dostarczają też takie nawozy organiczne, jak torf i kora drzew, warto też sięgnąć po preparaty biohumusowe, nawóz ptasi czy obornik.