15 kwietnia 2024

KNAF

prawdziwa energia

Jak urządzić poddasze?

Budynki ze skośnym dachem mają dodatkowy atut w postaci poddasza, w którym można urządzić dodatkową sypialnię lub ciekawy kącik do pracy. Zanim wybierzemy przeznaczenie poddasza, musimy wiedzieć, jakie instalacje mamy w nim do dyspozycji. Należy także zwrócić uwagę na ocieplenie dachu i grubość ścian budynku w tym miejscu. Jeśli wszystkie elementy spełniają odpowiednie normy, poddasze możemy zagospodarować w dowolny sposób – możemy je zamienić na dodatkową sypialnię, przestrzeń rekreacyjną, miejsce do pracy albo np.

garderobę. Niezależnie od przeznaczenia, dużą rolę odegrają okna. Jeśli są odpowiednio duże i przepuszczają dużo światła, ściany można pomalować na ciemniejsze kolory. W przypadku niewielkich okien lepiej wybrać jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń.

Ze względu na skosy meble najlepiej zamówić na wymiar – pozwoli to najbardziej ekonomicznie wykorzystać dość ograniczoną przestrzeń. Ważne będzie także odpowiednie dobranie oświetlenia. Skośny sufit sprawia, że poddasze będzie mieć wiele zakamarków, gdzie może nie docierać naturalne światło przepuszczane przez okna lub jedną lampę zawieszoną na środku pokoju. Dlatego warto zdecydować się na oświetlenie kinkietowe, który oświetli całą przestrzeń poddasza.