25 września 2022

KNAF

prawdziwa energia

Jak prawidłowo wykonać fundament pod wymarzony dom?

Solidny fundament to solidna podstawa dla naszego domu. Nic więc dziwnego, że tak ważne jest prawidłowo wykonać położenie fundamentu, bo to przecież właśnie na nim zostanie oparty nasz dom. W związku z tak dużym obciążeniem fundament musi być więc przygotowany do tego, aby w sposób skuteczny pełnić swoją rolę, a to oznacza, że musi być po prostu odpowiednio dopasowany do obciążenia. Bardzo ważne jest więc odpowiednio obliczyć parametry, jakimi powinien charakteryzować się fundament pod nasz nowy dom. Eksperci podkreślają, że na te parametry wpływ mają między innymi:

  • wielkość budynku,
  • liczba jego kondygnacji,
  • technologia budowy,
  • rodzaj używanych materiałów,
  • rodzaj gruntu.

Oczywiście najważniejsza będzie wielkość budynku i liczba kondygnacji, gdyż w ten sposób będziemy mogli określić, na jak duże obciążenie fundament musi być przygotowany. Równie istotny jest jednak sam rodzaj gruntu, który często może okazać się wręcz kluczowy – jak się bowiem okazuje, niektóre grunty takie jak grunty nasypowe albo torf zupełnie nie nadają się pod budowę mieszkania. Dodatkowo, sam sposób fundamentowania może być bardzo różny w zależności od tego, jak bardzo stabilne jest dane podłoże. W związku z tym przed samą budową koniecznie należy zasięgnąć rady geotechnika, który za pomocą odpowiednich narzędzi zbada grunt i odpowie nam na najważniejsze pytania. Warto przy tym pamiętać, że jeśli grunt nie będzie się nadawał pod fundamenty to możemy zdecydować się na różnego rodzaju specjalistyczne zabiegi, za sprawą których znacząco poprawimy nośność gruntu.

O wszystkim powinien zadecydować oczywiście fachowiec, dlatego tak ważne jest znaleźć dobrego specjalistę, który w razie trudnej sytuacji będzie potrafił podjąć dobrą decyzję.

Od czego zależy głębokość posadowienia fundamentów?

Tak jak było to już wspomniane wcześniej, istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak głęboko powinny zostać posadowione fundamenty pod nasze mieszkanie. Samą głębokość trzeba ustalić znacznie wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych i uwzględnić ją w projekcie domu. Dodatkowo, trzeba także pamiętać o tak zwane strefie przemarzania, która w Polsce jest całkiem zróżnicowana i wynosi od około 0,8 metra do nawet 1,4 metra. Dlaczego ma wpływ na głębokość fundamentów? Przede wszystkim dlatego, że zamarzający grunt potrafi znacząco zwiększyć swoją objętość, a to może doprowadzić na przykład do popękanych ścian czy fundamentów.

Jest to więc kolejny bardzo ważny czynnik wpływający na to, jak głęboko będziemy mogli posadowić fundamenty, o którym po prostu nie można zapomnieć – w innym razie mogą nas spotkać przykre konsekwencje.