Jak dbać o rośliny w pojemnikach?

Dość ciekawym pomysłem na aranżację ogrodu są rośliny w donicach i pojemnikach. Ustawia się je na schodach czy przy wejściu do domu, ale także w ogrodzie. Pozwalają zagospodarować przestrzeń w dość dowolny i ciekawy sposób. Na dnie pojemnika bądź donicy koniecznie umieszczamy warstwę drenażu. Powinna mieć ona od 5 do 10 cm grubości.

Dla roślin lubiących wyższe pH, np. bukszpanu, możemy użyć drenażu ze skał wapiennych. Ziemia, w jaką sadzimy rośliny, powinna być przepuszczalna i żyzna. Warto zadbać o jej odpowiednią kwasowość, choć większość roślin preferuje glebę obojętną. Dobrze jest kupić gotowe podłoże, gdyż zwykle jest ono wzbogacone o nawozy, a często również specjalny hydrożel, który zapobiega przesuszeniu ziemi.

Po posadzeniu roślin obficie je podlewamy i stawiamy w zacienionym miejscu aż się ukorzenią. Później przenosimy je do ogrodu. Regularnie je podlewamy i nawozimy, by rosły zdrowe i piękne. Pamiętajmy, by dobrać pojemnik odpowiednio pod względem wielkości, nie może on być zbyt ciasny. W dnie powinien być co najmniej jeden otwór odpływowy.

Jeśli umieszczamy w pojemnikach byliny wieloletnie, które zimują na zewnątrz, donice muszą być koniecznie mrozoodporne.