21 września 2023

KNAF

prawdziwa energia

Czym wyróżnia się drewno olchowe?

renowator.org.pl

Niektóre rodzaje drewna wyróżniają się niesamowitą sprężystością, a inne słyną ze swojej twardości czy wytrzymałości. Bardzo pożądane bywają jednak meble wytwarzane z tych gatunków drzew, które nie wymagają farbowania, a mimo to mogą poszczycić się unikalnym kolorem. Właśnie z tego słynie heban czy mahoń. Warto jednak wiedzieć, że na podobną sławę zasługuje również drewno olchowe.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że właśnie ten rodzimy gatunek drzewa wyróżnia się drewnem o bardzo charakterystycznej, pomarańczowej barwie. Dodatkowo, nie można powiedzieć złego słowa na temat pozostałych właściwości tego drewna. Odznacza się średnią twardością, a dzięki temu dość dobrze poddaje się różnego rodzaju obróbce. Ciekawostką jest, że olszę wykorzystuje się nie tylko podczas produkcji drewnianych mebli, ale również przy wywarzaniu instrumentów muzycznych.

Dość znaczącą zaletą drewna olchowego, wpływającą również na jego cenę, jest łatwość jego pozyskania. Olsza nie ma zbyt dużych wymagań. Świetnie rośnie na podmokłych terenach, a jednocześnie odznacza się bardzo szybkim tempem wzrostu. Dzięki temu często cieszy się dużym zainteresowaniem wytwórni meblarskich.