17 maja 2022

KNAF

prawdziwa energia

Co to jest ikebana?

Pod tym tajemniczym pojęciem kryje się sztuka układania kwiatów, zgodnie z japońskimi standardami. Pierwsze kompozycje, tworzone z tymi zwyczajami, powstały w VI w naszej ery. Wówczas kwiatami ozdabiano świątynie czy inne ważne budynki. Ikebana zachwyca prostotą, a jednocześnie dokładnym doborem kwiatów i gałązek.

To jest bowiem podstawa w komponowaniu kwiaciatych ozdób – wszystko musi być spójne. Uważnie wybiera się zatem gatunki kwiatów tak, aby każdy pasował do siebie. Podczas tworzenia wykorzystuje się gałęzie, kamienie, a nawet liście. Kompozycje powiązane są z określoną symboliką ludzkości, ziemi oraz nieba.

Dla przykładu: naczynie, w którym umieszczona jest kompozycja symbolizuje ziemię. Ludzkość z kolei to rośliny. W ikebanie wszystko musi być skierowane ku górze, czyli ku niebu. Można wyróżnić kilka stylów ikebany, które różnią się kompozycją i doborem kwiatów.

Ikebana zyskała wielu zwolenników niemal na całym świecie. Obecnie każdy może nauczyć się komponowania zgodnie z zasadami ikebany.