29 lutego 2024

KNAF

prawdziwa energia

12 Interesujących faktów na temat fajerwerków

Fajerwerki to inaczej wyroby pirotechniczne wykorzystywane głównie do celów widowiskowych. Warto jednak zaznaczyć, że mają zastosowanie także w przypadku sygnalizowania, alarmowania czy wskazywania miejsca. Dają one przede wszystkim niespotykane i niebanalne efekty świetlne, lecz również także akustyczne. Są one obecnie popularne na całym świecie i stosowane przy bardzo wielu okazjach. Bez wątpienia najczęściej możemy je obserwować w noc sylwestrową, karnawał lub jubileusz miasta. Rozświetlają wtedy niebo wieloma kolorami, zaskakują pokazywanymi kształtami oraz oferują wiele emocji. 1. Historia fajerwerk sięga aż do siódmego wieku i starożytnych Chin. 2. W związku z tym, że fajerwerki wykształciły się właśnie w Chinach, to właśnie do tego kraju należy około dziewięćdziesiąt procent ich światowej produkcji. 3. W zamierzchłych czasach fajerwerki służyły do odstraszania złych duchów. Ludzie myśleli bowiem, że poprzez efekty świetlne i dźwiękowe będą bowiem w stanie przegonić zjawy.

4. Pierwszy odnotowany i znany pokaz fajerwerk odbył się w Anglii podczas ceremonii ślubnej króla Henryka VII. Miało to miejsce w roku 1486. 5. Wielu osobom zdarza się śnić o sztucznych ogniach. Fajerwerki w marzeniach sennych oznaczają dążenie do bycia w centrum uwagi. Dodatkowo, symbolizują one także entuzjazm i euforię. 6. Już od najdawniejszych wieków fajerwerki były stosowanego celebracji wielu świąt. 7. Sztuczne ognie doczekały się także literatury na swój temat. Najstarszym, ale zarazem najbardziej cenionym dziełem dotyczącym fajerwerk jest książka „Traktat o fajerwerkach” autorstwa Amedee-Francois Freziera. Dla zagorzałych fanów pirotechniki jest to bez wątpienia pozycja obowiązkowa.

8. Fajerwerki przeszły naprawdę długą ewolucję. Obecnie są one bowiem dostępne w wielu kolorach, wariantach i modelach. Początkowo jednak, dostępne były tylko w kolorze białym i pomarańczowym. 9. Warto wiedzieć, że pomimo szerokiej palet barw, w której występują obecnie fajerwerki, to kolor niebieski jest najtrudniejszy do osiągnięcia. 10. Pierwsze w pełni sztukę pirotechniki opanowały wbrew pozorom nie Chiny, lecz Włochy. To właśnie tam po raz pierwszy odpalono bomby powietrzne z dział. 11. Fajerwerki nazywane są różnie w zależności od języka. W języku japońskim przykładowo zwie się je „hanabi”, co w tłumaczeniu oznacza ognisty kwiat. 12.

W Polsce fajerwerki są sprzedawane tylko dorosłym. Są one bowiem wyrobami pirotechnicznymi, które przy niewłaściwym zastosowaniu mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.